Cast: |
|
Hines |
Jack Jeffery |
Prez/Dancer |
Tyrell Johnsrud |
Joe/Dancer |
Ben Womesdorf |
Hasler |
Dan Johnson |
Gladys |
KarenToland |
Sid Sorokin |
Jim Stukey |
Mabel |
Donna Talkington |
1st Helper |
Blair Hathaway |
2nd Helper |
Max Cress |
Charley |
Eric White |
Max/Dancer |
Ben Hess |
Pop |
Larry Manes |
Babe Williams |
Tami Swope Freeman |
Mae |
Tara Stuber |
Brenda/Dancer |
Laura Donnelly |
Poopsie |
Carri Campbell |
Colleen/Dancer |
Jonna Jenkins |
Sara |
Betsy Nusbaum |
Doris |
Ashlee Edge |
Virginia |
Alicia Hawkins |
Mary |
Andrea Tatman |
Charlene |
Cindy Linde |
Mara/ Dancer |
Mallory Melvin |
Sandra/Dancer |
Melisa Higginbotham |
Ann |
Melanie Bass |
Carmen |
Emy Platt |
Lynda |
Kaye Tatman |
Factory Boy |
Mark Toland |
Factory Girl |
Nickole Schultz |
Factory Girl |
Kylie Jackson |
FG/Dancer |
Jennifer Wools |
FG/Dancer |
Alissa Friedan |
FG/Dancer |
Kelly Cook, |
FG/Dancer |
Kate Stanley |
FB/Dancer |
Bryan Johnson |
FB/Dancer |
John Higginbotham |
Orchestra: |
|
Violin |
Fern Marsh, Angelina Cappel |
Bass |
Joe Tholen |
Trumpet |
Larry Jones, Betty Yokum, Harry Willems |
Clarinet |
Lyndsey Hale |
Clarinet/Sax |
Larry McCune |
Flute/Clarinet/Sax |
Julie Tidd |
Saxophone |
Stacy Boddington |
Trombone |
Betty Lucas |
Piano |
Jan Knewtson |
Keyboard |
Tricia Brown |
Percussion |
Tony Godfrey |
Aux. Percussion |
Scott Toland |
Crew: |
|
Director |
Tony Piazza |
Musical Director |
Bradley L Herndon |
Choreographer |
Jessica Traylor |
Direcotr's Assistant |
Greta Kraus |
Technical Director |
William Nix |
Set Design |
J. Branson for Music Theatre of Wichita |
Lighting Design |
William Nix |
Costume Coordinator |
Nelda Cuppy |
Assist. Costume Coordinator |
Debra Higginbotham |
Properties Designer |
Heather Garrett for Music Theatre of Wichita |
Program & Flyer Art |
Jim Stukey |
Program Design |
Mary Ann Stanley |
Sound |
Gail Nusbaum |
Stage Manager |
Jim Talkington |
Assist. Stage Manager |
Greta Kraus |
Light Board |
China Catron |
Spotlights |
Erica Gilmore, Sabrina Strickler |
Platform Operator |
Ron Higginbotham |
Flymen |
Greg Martin, Logan Martin |
Deck Crew |
Kim Strickler, Chris Daugherty |
Properites Manager |
Yvonne Dunlap |
Properites Assist. |
Rachel Martin, John Higginbotham |
Costumes |
Jack Jeffery, Emy Platt, Yvonne Dunlap, Lyndsey Hale, Nancy Kreibach, Kylie Jackson |
Scene Painting |
Jim Stukey |
Makeup Coordinator |
Kim Strickler, Chris Daugherty |
Makeup Assist. |
Kathy Haar, Debra Higginbotham, Nicole Hoepker, Vanessa Ryman |
Hair Advisor |
Carol Crawford |
Car Loaders |
Larry Man,es, Kevin Alexander, Greg Martin, Jim Talkington, Van Thompson, China Catron, Greta Kraus, Blair Hathaway, Ben Womelsdorf, Mark Toland, Jon Cranor, Chris Daugherty |
Set Assembly |
Dee Sell, Carl Hafer, Kevin Alexander, Jim Talkington, Larry Manes, Greg Martin, Dan Johnson, Bryan Johnson |
Party |
Linda Johnson |
|
Click to View Program ( Requires Acrobat Reader 6.0+)
Click to Download the Reader ( Free )
|